Uranus
Informações detalhadasSobre Uranus
Uranus is truly unique among the planets – it rotates on its side! This ice giant appears to roll along its orbital path like a ball, likely the result of a collision with an Earth-sized object long ago. Uranus is the coldest planetary atmosphere in the solar system, with minimum temperatures of -371°F (-224°C). It has a faint ring system and 27 known moons, most named after characters from Shakespeare's plays. The planet's unusual magnetic field doesn't align with its rotational axis, adding to its mysterious nature.
Fatos rápidos
- Rotates on its side (98° tilt)
- Coldest planetary atmosphere
- Has faint rings
- 27 moons named after Shakespeare characters
Informações do planeta
Localização: Beijing
Atualizado: 2026-04-28 10:19:52+08:00
| Propriedade | Valor |
|---|---|
| Right Ascension | 03h50m22s |
| Declination | +19°55'58" |
| Constellation | Taurus |
| Azimuth | 99.4505995409972° |
| Altitude | 42.69170751421923° |
| Elongation | 22.288552766273686° |
| Earth Distance | 20.397036371177087 AU |
| Sun Distance | 19.46934357603861 AU |
| Earth Distance (km) | 3051353209.718547 km |
| Magnitude | 5.824180145145035 |
| Angular Diameter | 3.4288347302553417" |
| Phase Angle | 1.1236581271661994° |
| Illumination | 99.99038500154451% |
| Semi-major Axis | 19.18916464 AU |
| Eccentricity | 0.04725744 |
| Inclination | 0.77263783° |
| Ascending Node | 74.01692503° |
| Argument of Perihelion | 96.99839956° |
| Mean Anomaly | 66.00607948433895° |
| Epoch | J2000.0 |
| Orbital Period | 30688.5 days |
| Mass | 8.681e+25 kg |
| Radius | 25362 km |
| Density | 1.27 g/cm³ |
| Surface Gravity | 8.69 m/s² |
| Escape Velocity | 21.3 km/s |
| Perihelion | 18.28233384337508 AU |
| Aphelion | 20.095995436624925 AU |
| Orbital Velocity | 6.802553179152315 km/s |
| Rotation Period | 17.2 hours |
| Axial Tilt | 97.77° |
| Rise Time | N/A |
| Transit Time | N/A |
| Set Time | N/A |
| Visible Duration | 0.0 hours |
| Best Observation | N/A |
| Quality Rating | Unknown |
Gráfico de trajetória anual
Error Loading Chart
Gráfico de altitude diária
Carregando gráfico de altitude...