Uranus
Modo detalladoSobre Uranus
Uranus is truly unique among the planets – it rotates on its side! This ice giant appears to roll along its orbital path like a ball, likely the result of a collision with an Earth-sized object long ago. Uranus is the coldest planetary atmosphere in the solar system, with minimum temperatures of -371°F (-224°C). It has a faint ring system and 27 known moons, most named after characters from Shakespeare's plays. The planet's unusual magnetic field doesn't align with its rotational axis, adding to its mysterious nature.
Datos rápidos
- Rotates on its side (98° tilt)
- Coldest planetary atmosphere
- Has faint rings
- 27 moons named after Shakespeare characters
Información do planeta
Iniciar sesión: Beijing
Actualizado: 2026-04-28 10:12:04+08:00
| Propiedade | Valor |
|---|---|
| Right Ascension | 03h50m22s |
| Declination | +19°55'58" |
| Constellation | Taurus |
| Azimuth | 97.99215554014077° |
| Altitude | 41.21024700397622° |
| Elongation | 22.293471811892687° |
| Earth Distance | 20.39700137318798 AU |
| Sun Distance | 19.469344544305965 AU |
| Earth Distance (km) | 3051347974.0938973 km |
| Magnitude | 5.824176748475006 |
| Angular Diameter | 3.4288406135868343" |
| Phase Angle | 1.123894244757258° |
| Illumination | 99.99038096039365% |
| Semi-major Axis | 19.18916464 AU |
| Eccentricity | 0.04725744 |
| Inclination | 0.77263783° |
| Ascending Node | 74.01692503° |
| Argument of Perihelion | 96.99839956° |
| Mean Anomaly | 66.00607948433895° |
| Epoch | J2000.0 |
| Orbital Period | 30688.5 days |
| Mass | 8.681e+25 kg |
| Radius | 25362 km |
| Density | 1.27 g/cm³ |
| Surface Gravity | 8.69 m/s² |
| Escape Velocity | 21.3 km/s |
| Perihelion | 18.28233384337508 AU |
| Aphelion | 20.095995436624925 AU |
| Orbital Velocity | 6.802553179152315 km/s |
| Rotation Period | 17.2 hours |
| Axial Tilt | 97.77° |
| Rise Time | N/A |
| Transit Time | N/A |
| Set Time | N/A |
| Visible Duration | 0.0 hours |
| Best Observation | N/A |
| Quality Rating | Unknown |
Gráfica anual de traxectoria
Error Loading Chart
Gráfica diaria de altitude
Cargando gráfico de altitude...