Jupiter
Informații detaliateDespre Jupiter
Jupiter is a world of extremes. It's the largest planet in our solar system – if it were a hollow shell, 1,000 Earths could fit inside. It's also the oldest planet, forming from the dust and gases left over from the Sun's formation 4.6 billion years ago. But it has the shortest day in the solar system, taking about 9.9 hours to spin around once on its axis. Jupiter's Great Red Spot is a giant storm bigger than Earth that has raged for hundreds of years.
Fapte rapide
- Largest planet in the solar system
- Has 95 known moons
- Great Red Spot storm larger than Earth
- Shortest day: 9.9 hours
Informații despre planetă
Locație: Beijing
Actualizat: 2026-04-26 16:40:48+08:00
| Proprietate | Valoare |
|---|---|
| Right Ascension | 07h17m53s |
| Declination | +22°37'12" |
| Constellation | Gemini |
| Azimuth | 153.85348459527864° |
| Altitude | 71.10542628179657° |
| Elongation | 72.15675096995626° |
| Earth Distance | 5.4736738834020535 AU |
| Sun Distance | 5.253303808442097 AU |
| Earth Distance (km) | 818849957.8631473 km |
| Magnitude | -2.0382893828755 |
| Angular Diameter | 35.22059747696194" |
| Phase Angle | 10.504851155352203° |
| Illumination | 99.16197372033504% |
| Semi-major Axis | 5.202887 AU |
| Eccentricity | 0.04838624 |
| Inclination | 1.30439695° |
| Ascending Node | 100.47390909° |
| Argument of Perihelion | 273.86740533° |
| Mean Anomaly | 113.06882815803499° |
| Epoch | J2000.0 |
| Orbital Period | 4332.59 days |
| Mass | 1.8982e+27 kg |
| Radius | 69911 km |
| Density | 1.326 g/cm³ |
| Surface Gravity | 24.79 m/s² |
| Escape Velocity | 59.5 km/s |
| Perihelion | 4.95113886092512 AU |
| Aphelion | 5.454635139074879 AU |
| Orbital Velocity | 13.064365996964714 km/s |
| Rotation Period | 9.925 hours |
| Axial Tilt | 3.13° |
| Rise Time | N/A |
| Transit Time | N/A |
| Set Time | N/A |
| Visible Duration | 0.0 hours |
| Best Observation | N/A |
| Quality Rating | Unknown |
Diagrama traiectoriei anuale
Error Loading Chart
Diagrama altitudinii zilnice
Se încarcă diagrama altitudine...