Jupiter
Información detalladaAcerca de Jupiter
Jupiter is a world of extremes. It's the largest planet in our solar system – if it were a hollow shell, 1,000 Earths could fit inside. It's also the oldest planet, forming from the dust and gases left over from the Sun's formation 4.6 billion years ago. But it has the shortest day in the solar system, taking about 9.9 hours to spin around once on its axis. Jupiter's Great Red Spot is a giant storm bigger than Earth that has raged for hundreds of years.
Datos rápidos
- Largest planet in the solar system
- Has 95 known moons
- Great Red Spot storm larger than Earth
- Shortest day: 9.9 hours
Información del planeta
Ubicación: Beijing
Actualizado: 2026-04-26 18:01:50+08:00
| Propiedad | Valor |
|---|---|
| Right Ascension | 07h17m55s |
| Declination | +22°37'09" |
| Constellation | Gemini |
| Azimuth | 212.55707513499192° |
| Altitude | 70.1561618664693° |
| Elongation | 72.1093755365875° |
| Earth Distance | 5.474536621220665 AU |
| Sun Distance | 5.253323682551918 AU |
| Earth Distance (km) | 818979021.6037838 km |
| Magnitude | -2.037971694308243 |
| Angular Diameter | 35.21504702705316" |
| Phase Angle | 10.502127599329398° |
| Illumination | 99.1624069911243% |
| Semi-major Axis | 5.202887 AU |
| Eccentricity | 0.04838624 |
| Inclination | 1.30439695° |
| Ascending Node | 100.47390909° |
| Argument of Perihelion | 273.86740533° |
| Mean Anomaly | 113.06882815803499° |
| Epoch | J2000.0 |
| Orbital Period | 4332.59 days |
| Mass | 1.8982e+27 kg |
| Radius | 69911 km |
| Density | 1.326 g/cm³ |
| Surface Gravity | 24.79 m/s² |
| Escape Velocity | 59.5 km/s |
| Perihelion | 4.95113886092512 AU |
| Aphelion | 5.454635139074879 AU |
| Orbital Velocity | 13.064365996964714 km/s |
| Rotation Period | 9.925 hours |
| Axial Tilt | 3.13° |
| Rise Time | N/A |
| Transit Time | N/A |
| Set Time | N/A |
| Visible Duration | 0.0 hours |
| Best Observation | N/A |
| Quality Rating | Unknown |
Gráfico de trayectoria anual
Error Loading Chart
Gráfico de altitud diaria
Cargando gráfico de altitud...