Jupiter
Szczegółowe informacjeO Jupiter
Jupiter is a world of extremes. It's the largest planet in our solar system – if it were a hollow shell, 1,000 Earths could fit inside. It's also the oldest planet, forming from the dust and gases left over from the Sun's formation 4.6 billion years ago. But it has the shortest day in the solar system, taking about 9.9 hours to spin around once on its axis. Jupiter's Great Red Spot is a giant storm bigger than Earth that has raged for hundreds of years.
Szybkie fakty
- Largest planet in the solar system
- Has 95 known moons
- Great Red Spot storm larger than Earth
- Shortest day: 9.9 hours
Informacje o planecie
Lokalizacja: Beijing
Zaktualizowano: 2026-04-26 18:05:51+08:00
| Właściwość | Wartość |
|---|---|
| Right Ascension | 07h17m55s |
| Declination | +22°37'09" |
| Constellation | Gemini |
| Azimuth | 214.96036772445612° |
| Altitude | 69.72713719103912° |
| Elongation | 72.10702189433572° |
| Earth Distance | 5.474579379436169 AU |
| Sun Distance | 5.2533246676626995 AU |
| Earth Distance (km) | 818985418.1417782 km |
| Magnitude | -2.0379559176239623 |
| Angular Diameter | 35.21477198627686" |
| Phase Angle | 10.50199241975916° |
| Illumination | 99.16242849296881% |
| Semi-major Axis | 5.202887 AU |
| Eccentricity | 0.04838624 |
| Inclination | 1.30439695° |
| Ascending Node | 100.47390909° |
| Argument of Perihelion | 273.86740533° |
| Mean Anomaly | 113.06882815803499° |
| Epoch | J2000.0 |
| Orbital Period | 4332.59 days |
| Mass | 1.8982e+27 kg |
| Radius | 69911 km |
| Density | 1.326 g/cm³ |
| Surface Gravity | 24.79 m/s² |
| Escape Velocity | 59.5 km/s |
| Perihelion | 4.95113886092512 AU |
| Aphelion | 5.454635139074879 AU |
| Orbital Velocity | 13.064365996964714 km/s |
| Rotation Period | 9.925 hours |
| Axial Tilt | 3.13° |
| Rise Time | N/A |
| Transit Time | N/A |
| Set Time | N/A |
| Visible Duration | 0.0 hours |
| Best Observation | N/A |
| Quality Rating | Unknown |
Roczny wykres trajektorii
Error Loading Chart
Dzienny wykres wysokości
Ładowanie wykresu wysokości...