Venus
詳細資訊關於 Venus
Venus is a world shrouded in mystery and extreme conditions. Often called Earth's twin due to similar size and mass, Venus is actually a hellish world with surface temperatures hot enough to melt lead. Its thick atmosphere of carbon dioxide creates a runaway greenhouse effect, making it the hottest planet in our solar system. Venus rotates backwards compared to most planets and has the longest day of any planet – longer than its year.
快速資訊
- Hottest planet in the solar system
- Rotates backwards (retrograde)
- Dense atmosphere of carbon dioxide
- Surface pressure 90 times that of Earth
行星資訊
位置: Beijing
已更新: 2026-04-30 17:53:08+08:00
| 屬性 | 數值 |
|---|---|
| Right Ascension | 04h20m56s |
| Declination | +22°22'17" |
| Constellation | Taurus |
| Azimuth | 268.0491178499074° |
| Altitude | 38.819293538778716° |
| Elongation | 27.51692608582975° |
| Earth Distance | 1.4412070295616703 AU |
| Sun Distance | 0.7188347917480249 AU |
| Earth Distance (km) | 215601502.86029783 km |
| Magnitude | -3.9190938710781955 |
| Angular Diameter | 11.579460348019962" |
| Phase Angle | 40.341356294977764° |
| Illumination | 88.11006379627419% |
| Semi-major Axis | 0.72333566 AU |
| Eccentricity | 0.00677672 |
| Inclination | 3.39467605° |
| Ascending Node | 76.67984255° |
| Argument of Perihelion | 131.60246718° |
| Mean Anomaly | 108.05205867686163° |
| Epoch | J2000.0 |
| Orbital Period | 224.701 days |
| Mass | 4.8675e+24 kg |
| Radius | 6051.8 km |
| Density | 5.243 g/cm³ |
| Surface Gravity | 8.87 m/s² |
| Escape Velocity | 10.36 km/s |
| Perihelion | 0.7184338167661649 AU |
| Aphelion | 0.7282375032338352 AU |
| Orbital Velocity | 35.02082791001958 km/s |
| Rotation Period | 5832.5 hours |
| Axial Tilt | 177.36° |
| Rise Time | N/A |
| Transit Time | N/A |
| Set Time | N/A |
| Visible Duration | 0.0 hours |
| Best Observation | N/A |
| Quality Rating | Unknown |
年度軌跡圖
Error Loading Chart
每日高度圖
正在載入高度圖...