Venus
Podrobne informacijeO satelitu Venus
Venus is a world shrouded in mystery and extreme conditions. Often called Earth's twin due to similar size and mass, Venus is actually a hellish world with surface temperatures hot enough to melt lead. Its thick atmosphere of carbon dioxide creates a runaway greenhouse effect, making it the hottest planet in our solar system. Venus rotates backwards compared to most planets and has the longest day of any planet – longer than its year.
Kratka dejstva
- Hottest planet in the solar system
- Rotates backwards (retrograde)
- Dense atmosphere of carbon dioxide
- Surface pressure 90 times that of Earth
Informacije o planetu
Lokacija: Beijing
Posodobljeno: 2026-05-01 21:14:50+08:00
| Lastnost | Vrednost |
|---|---|
| Right Ascension | 04h26m49s |
| Declination | +22°38'39" |
| Constellation | Taurus |
| Azimuth | 298.3176797842455° |
| Altitude | 2.271388625690147° |
| Elongation | 27.791177648818728° |
| Earth Distance | 1.4353592232721248 AU |
| Sun Distance | 0.7187736770805487 AU |
| Earth Distance (km) | 214726683.49111575 km |
| Magnitude | -3.9193524116795118 |
| Angular Diameter | 11.626636302247325" |
| Phase Angle | 40.80882459976899° |
| Illumination | 87.84472039645732% |
| Semi-major Axis | 0.72333566 AU |
| Eccentricity | 0.00677672 |
| Inclination | 3.39467605° |
| Ascending Node | 76.67984255° |
| Argument of Perihelion | 131.60246718° |
| Mean Anomaly | 109.65418772835619° |
| Epoch | J2000.0 |
| Orbital Period | 224.701 days |
| Mass | 4.8675e+24 kg |
| Radius | 6051.8 km |
| Density | 5.243 g/cm³ |
| Surface Gravity | 8.87 m/s² |
| Escape Velocity | 10.36 km/s |
| Perihelion | 0.7184338167661649 AU |
| Aphelion | 0.7282375032338352 AU |
| Orbital Velocity | 35.02082791001958 km/s |
| Rotation Period | 5832.5 hours |
| Axial Tilt | 177.36° |
| Rise Time | N/A |
| Transit Time | N/A |
| Set Time | N/A |
| Visible Duration | 0.0 hours |
| Best Observation | N/A |
| Quality Rating | Unknown |
Letni diagram putanje
Error Loading Chart
Dnevni diagram višine
Nalaganje grafikona nadmorske višine...