Venus
Gedetailleerde informatieOver Venus
Venus is a world shrouded in mystery and extreme conditions. Often called Earth's twin due to similar size and mass, Venus is actually a hellish world with surface temperatures hot enough to melt lead. Its thick atmosphere of carbon dioxide creates a runaway greenhouse effect, making it the hottest planet in our solar system. Venus rotates backwards compared to most planets and has the longest day of any planet – longer than its year.
Snelle feiten
- Hottest planet in the solar system
- Rotates backwards (retrograde)
- Dense atmosphere of carbon dioxide
- Surface pressure 90 times that of Earth
Planeetinformatie
Locatie: Beijing
Bijgewerkt: 2026-04-30 18:57:13+08:00
| Eigenschap | Waarde |
|---|---|
| Right Ascension | 04h21m10s |
| Declination | +22°22'56" |
| Constellation | Taurus |
| Azimuth | 277.95456127776356° |
| Altitude | 26.59092073300182° |
| Elongation | 27.52750872169975° |
| Earth Distance | 1.4409799658732108 AU |
| Sun Distance | 0.7188323189607271 AU |
| Earth Distance (km) | 215567534.61599097 km |
| Magnitude | -3.9190912789123677 |
| Angular Diameter | 11.581284991691549" |
| Phase Angle | 40.35957594370008° |
| Illumination | 88.09976939304198% |
| Semi-major Axis | 0.72333566 AU |
| Eccentricity | 0.00677672 |
| Inclination | 3.39467605° |
| Ascending Node | 76.67984255° |
| Argument of Perihelion | 131.60246718° |
| Mean Anomaly | 108.05205867686163° |
| Epoch | J2000.0 |
| Orbital Period | 224.701 days |
| Mass | 4.8675e+24 kg |
| Radius | 6051.8 km |
| Density | 5.243 g/cm³ |
| Surface Gravity | 8.87 m/s² |
| Escape Velocity | 10.36 km/s |
| Perihelion | 0.7184338167661649 AU |
| Aphelion | 0.7282375032338352 AU |
| Orbital Velocity | 35.02082791001958 km/s |
| Rotation Period | 5832.5 hours |
| Axial Tilt | 177.36° |
| Rise Time | N/A |
| Transit Time | N/A |
| Set Time | N/A |
| Visible Duration | 0.0 hours |
| Best Observation | N/A |
| Quality Rating | Unknown |
Jaarlijks trajectgrafiek
Error Loading Chart
Dagelijks hoogtegrafiek
Hoogtediagram laden...