Saturn
詳細情報概要 Saturn
Saturn is the crown jewel of our solar system, famous for its spectacular ring system that can be seen even with a small telescope. This gas giant is the least dense planet – it would actually float in water if you could find a bathtub big enough! Saturn's rings are made of countless ice and rock particles, some as small as grains of sand and others as large as mountains. With 146 known moons, Saturn hosts a diverse family of satellites, including Titan with its thick atmosphere and methane lakes.
クイックファクト
- Famous for its spectacular rings
- Least dense planet (would float in water)
- 146 known moons
- Titan has lakes of liquid methane
惑星情報
位置: Beijing
更新済み: 2026-04-28 23:03:18+08:00
| プロパティ | 値 |
|---|---|
| Right Ascension | 00h34m41s |
| Declination | +01°22'59" |
| Constellation | Cetus |
| Azimuth | 14.655948681314499° |
| Altitude | -47.60404579598502° |
| Elongation | 29.53378978576915° |
| Earth Distance | 10.345230792893314 AU |
| Sun Distance | 9.48227707164764 AU |
| Earth Distance (km) | 1547624498.5169125 km |
| Magnitude | 0.9303516750213223 |
| Angular Diameter | 15.522141819080762" |
| Phase Angle | 3.000211525442599° |
| Illumination | 99.9314670766539% |
| Semi-major Axis | 9.53667594 AU |
| Eccentricity | 0.05386179 |
| Inclination | 2.48599187° |
| Ascending Node | 113.66242448° |
| Argument of Perihelion | 339.39164205° |
| Mean Anomaly | 11.635555700534155° |
| Epoch | J2000.0 |
| Orbital Period | 10759.22 days |
| Mass | 5.6834e+26 kg |
| Radius | 58232 km |
| Density | 0.687 g/cm³ |
| Surface Gravity | 10.44 m/s² |
| Escape Velocity | 35.5 km/s |
| Perihelion | 9.023013503221668 AU |
| Aphelion | 10.050338376778333 AU |
| Orbital Velocity | 9.642902496285643 km/s |
| Rotation Period | 10.656 hours |
| Axial Tilt | 26.73° |
| Rise Time | N/A |
| Transit Time | N/A |
| Set Time | N/A |
| Visible Duration | 0.0 hours |
| Best Observation | N/A |
| Quality Rating | Unknown |
年間軌道チャート
Error Loading Chart
日別高度グラフ
高度チャート読み込み中...