Saturn
Podrobné informaceO stránce Saturn
Saturn is the crown jewel of our solar system, famous for its spectacular ring system that can be seen even with a small telescope. This gas giant is the least dense planet – it would actually float in water if you could find a bathtub big enough! Saturn's rings are made of countless ice and rock particles, some as small as grains of sand and others as large as mountains. With 146 known moons, Saturn hosts a diverse family of satellites, including Titan with its thick atmosphere and methane lakes.
Rychlá fakta
- Famous for its spectacular rings
- Least dense planet (would float in water)
- 146 known moons
- Titan has lakes of liquid methane
Informace o planetě
Poloha: Beijing
Aktualizováno: 2026-04-28 23:01:57+08:00
| Vlastnost | Hodnota |
|---|---|
| Right Ascension | 00h34m41s |
| Declination | +01°22'59" |
| Constellation | Cetus |
| Azimuth | 14.163286529028772° |
| Altitude | -47.66867132791906° |
| Elongation | 29.532979770731654° |
| Earth Distance | 10.34523846795888 AU |
| Sun Distance | 9.482277360323433 AU |
| Earth Distance (km) | 1547625646.6903787 km |
| Magnitude | 0.9303522748220985 |
| Angular Diameter | 15.522130303304063" |
| Phase Angle | 3.000136544469835° |
| Illumination | 99.93147050136369% |
| Semi-major Axis | 9.53667594 AU |
| Eccentricity | 0.05386179 |
| Inclination | 2.48599187° |
| Ascending Node | 113.66242448° |
| Argument of Perihelion | 339.39164205° |
| Mean Anomaly | 11.635555700534155° |
| Epoch | J2000.0 |
| Orbital Period | 10759.22 days |
| Mass | 5.6834e+26 kg |
| Radius | 58232 km |
| Density | 0.687 g/cm³ |
| Surface Gravity | 10.44 m/s² |
| Escape Velocity | 35.5 km/s |
| Perihelion | 9.023013503221668 AU |
| Aphelion | 10.050338376778333 AU |
| Orbital Velocity | 9.642902496285643 km/s |
| Rotation Period | 10.656 hours |
| Axial Tilt | 26.73° |
| Rise Time | N/A |
| Transit Time | N/A |
| Set Time | N/A |
| Visible Duration | 0.0 hours |
| Best Observation | N/A |
| Quality Rating | Unknown |
Roční graf trajektorie
Error Loading Chart
Denní graf výšky
Načítání grafu výšky...