Neptune
Yksityiskohtaiset tiedotTietoa Neptune
Neptune is a world of supersonic winds and deep blue mysteries. As the most distant planet from the Sun, Neptune takes 165 Earth years to complete one orbit. Despite receiving only one-thousandth of the sunlight that Earth gets, Neptune radiates 2.6 times more energy than it receives from the Sun. The planet hosts the fastest winds in the solar system, reaching speeds of up to 1,200 mph (2,000 km/h). Its deep blue color comes from methane in its atmosphere, which absorbs red light and reflects blue wavelengths back to space.
Pikafaktat
- Most distant planet from the Sun
- Fastest winds in the solar system
- Deep blue color from methane
- Takes 165 Earth years to orbit the Sun
Planeettatiedot
Sijainti: Beijing
Päivitetty: 2026-04-30 17:59:29+08:00
| Ominaisuus | Arvo |
|---|---|
| Right Ascension | 00h12m39s |
| Declination | -00°04'03" |
| Constellation | Pisces |
| Azimuth | 291.25084279942104° |
| Altitude | -23.32181907632847° |
| Elongation | 36.85517296374522° |
| Earth Distance | 30.681610837610734 AU |
| Sun Distance | 29.88180721609133 AU |
| Earth Distance (km) | 4589903650.952609 km |
| Magnitude | 7.8112561310576965 |
| Angular Diameter | 2.2129688185926244" |
| Phase Angle | 1.1585158338444699° |
| Illumination | 99.98977922342287% |
| Semi-major Axis | 30.06992276 AU |
| Eccentricity | 0.00859048 |
| Inclination | 1.77004347° |
| Ascending Node | 131.78422574° |
| Argument of Perihelion | 272.82339794° |
| Mean Anomaly | 2.401488371878969° |
| Epoch | J2000.0 |
| Orbital Period | 60182.0 days |
| Mass | 1.02413e+26 kg |
| Radius | 24622 km |
| Density | 1.638 g/cm³ |
| Surface Gravity | 11.15 m/s² |
| Escape Velocity | 23.5 km/s |
| Perihelion | 29.811607689928678 AU |
| Aphelion | 30.328237830071327 AU |
| Orbital Velocity | 5.435721958443489 km/s |
| Rotation Period | 16.11 hours |
| Axial Tilt | 28.32° |
| Rise Time | N/A |
| Transit Time | N/A |
| Set Time | N/A |
| Visible Duration | 0.0 hours |
| Best Observation | N/A |
| Quality Rating | Unknown |
Vuotuinen ratakaavio
Error Loading Chart
Päivittäinen korkeuskaavio
Ladataan korkeuskaavio...