Mercury
Детальна інформаціяПро супутник Mercury
Mercury is a world of extremes. It's the smallest planet in our solar system and the closest to the Sun, experiencing temperature swings from 800°F (430°C) during the day to -290°F (-180°C) at night. Despite being the nearest planet to our star, Mercury is not the hottest planet – that title belongs to Venus. Mercury has the most eccentric orbit of all planets, and it completes three rotations for every two orbits around the Sun.
Коротко про факти
- Closest planet to the Sun
- Smallest planet in our solar system
- No atmosphere to retain heat
- One day lasts 176 Earth days
Інформація про планету
Місцезнаходження: Beijing
Оновлено: 2026-05-01 16:23:41+08:00
| Властивість | Значення |
|---|---|
| Right Ascension | 01h40m11s |
| Declination | +08°22'45" |
| Constellation | Pisces |
| Azimuth | 267.7613011463592° |
| Altitude | 16.053416613650896° |
| Elongation | 14.476813568573457° |
| Earth Distance | 1.2538022538578364 AU |
| Sun Distance | 0.3753306966723529 AU |
| Earth Distance (km) | 187566147.45599318 km |
| Magnitude | -0.8185479116356142 |
| Angular Diameter | 5.365837357081583" |
| Phase Angle | 42.14329040645855° |
| Illumination | 87.073454080801% |
| Semi-major Axis | 0.38709927 AU |
| Eccentricity | 0.20563593 |
| Inclination | 7.00497902° |
| Ascending Node | 48.33076593° |
| Argument of Perihelion | 77.45779628° |
| Mean Anomaly | 8.342405833449448° |
| Epoch | J2000.0 |
| Orbital Period | 87.9691 days |
| Mass | 3.3011e+23 kg |
| Radius | 2439.7 km |
| Density | 5.427 g/cm³ |
| Surface Gravity | 3.7 m/s² |
| Escape Velocity | 4.25 km/s |
| Perihelion | 0.3074977516112289 AU |
| Aphelion | 0.46670078838877105 AU |
| Orbital Velocity | 47.87223915523033 km/s |
| Rotation Period | 1407.6 hours |
| Axial Tilt | 0.034° |
| Rise Time | N/A |
| Transit Time | N/A |
| Set Time | N/A |
| Visible Duration | 0.0 hours |
| Best Observation | N/A |
| Quality Rating | Unknown |
Річна діаграма траєкторії
Error Loading Chart
Добова діаграма висоти
Завантаження графіку висоти...