Mercury
Información detalladaAcerca de Mercury
Mercury is a world of extremes. It's the smallest planet in our solar system and the closest to the Sun, experiencing temperature swings from 800°F (430°C) during the day to -290°F (-180°C) at night. Despite being the nearest planet to our star, Mercury is not the hottest planet – that title belongs to Venus. Mercury has the most eccentric orbit of all planets, and it completes three rotations for every two orbits around the Sun.
Datos rápidos
- Closest planet to the Sun
- Smallest planet in our solar system
- No atmosphere to retain heat
- One day lasts 176 Earth days
Información del planeta
Ubicación: Beijing
Actualizado: 2026-05-01 16:23:47+08:00
| Propiedad | Valor |
|---|---|
| Right Ascension | 01h40m11s |
| Declination | +08°22'45" |
| Constellation | Pisces |
| Azimuth | 267.7775627871795° |
| Altitude | 16.03439454998132° |
| Elongation | 14.476749979009584° |
| Earth Distance | 1.2538029785133784 AU |
| Sun Distance | 0.37533029393159106 AU |
| Earth Distance (km) | 187566255.86291924 km |
| Magnitude | -0.8185535378957844 |
| Angular Diameter | 5.365834255809816" |
| Phase Angle | 42.143124865162335° |
| Illumination | 87.07355101279767% |
| Semi-major Axis | 0.38709927 AU |
| Eccentricity | 0.20563593 |
| Inclination | 7.00497902° |
| Ascending Node | 48.33076593° |
| Argument of Perihelion | 77.45779628° |
| Mean Anomaly | 8.342405833449448° |
| Epoch | J2000.0 |
| Orbital Period | 87.9691 days |
| Mass | 3.3011e+23 kg |
| Radius | 2439.7 km |
| Density | 5.427 g/cm³ |
| Surface Gravity | 3.7 m/s² |
| Escape Velocity | 4.25 km/s |
| Perihelion | 0.3074977516112289 AU |
| Aphelion | 0.46670078838877105 AU |
| Orbital Velocity | 47.87223915523033 km/s |
| Rotation Period | 1407.6 hours |
| Axial Tilt | 0.034° |
| Rise Time | N/A |
| Transit Time | N/A |
| Set Time | N/A |
| Visible Duration | 0.0 hours |
| Best Observation | N/A |
| Quality Rating | Unknown |
Gráfico de trayectoria anual
Error Loading Chart
Gráfico de altitud diaria
Cargando gráfico de altitud...