Mercury
Informazioni dettagliateInformazioni Mercury
Mercury is a world of extremes. It's the smallest planet in our solar system and the closest to the Sun, experiencing temperature swings from 800°F (430°C) during the day to -290°F (-180°C) at night. Despite being the nearest planet to our star, Mercury is not the hottest planet – that title belongs to Venus. Mercury has the most eccentric orbit of all planets, and it completes three rotations for every two orbits around the Sun.
Fatti rapidi
- Closest planet to the Sun
- Smallest planet in our solar system
- No atmosphere to retain heat
- One day lasts 176 Earth days
Informazioni sul pianeta
Posizione: Beijing
Aggiornato: 2026-05-01 18:46:45+08:00
| Proprietà | Valore |
|---|---|
| Right Ascension | 01h40m52s |
| Declination | +08°27'23" |
| Constellation | Pisces |
| Azimuth | 290.9556688232643° |
| Altitude | -10.797411175235313° |
| Elongation | 14.385735175835372° |
| Earth Distance | 1.2548365702489188 AU |
| Sun Distance | 0.3747543870146575 AU |
| Earth Distance (km) | 187720878.98572922 km |
| Magnitude | -0.8266077684282718 |
| Angular Diameter | 5.361414491458065" |
| Phase Angle | 41.90595281471636° |
| Illumination | 87.21210784691309% |
| Semi-major Axis | 0.38709927 AU |
| Eccentricity | 0.20563593 |
| Inclination | 7.00497902° |
| Ascending Node | 48.33076593° |
| Argument of Perihelion | 77.45779628° |
| Mean Anomaly | 8.342405833449448° |
| Epoch | J2000.0 |
| Orbital Period | 87.9691 days |
| Mass | 3.3011e+23 kg |
| Radius | 2439.7 km |
| Density | 5.427 g/cm³ |
| Surface Gravity | 3.7 m/s² |
| Escape Velocity | 4.25 km/s |
| Perihelion | 0.3074977516112289 AU |
| Aphelion | 0.46670078838877105 AU |
| Orbital Velocity | 47.87223915523033 km/s |
| Rotation Period | 1407.6 hours |
| Axial Tilt | 0.034° |
| Rise Time | N/A |
| Transit Time | N/A |
| Set Time | N/A |
| Visible Duration | 0.0 hours |
| Best Observation | N/A |
| Quality Rating | Unknown |
Grafico della traiettoria annuale
Error Loading Chart
Grafico altitudine giornaliero
Caricamento grafico altitudine...