Mercury
Informations détailléesÀ propos Mercury
Mercury is a world of extremes. It's the smallest planet in our solar system and the closest to the Sun, experiencing temperature swings from 800°F (430°C) during the day to -290°F (-180°C) at night. Despite being the nearest planet to our star, Mercury is not the hottest planet – that title belongs to Venus. Mercury has the most eccentric orbit of all planets, and it completes three rotations for every two orbits around the Sun.
Faits rapides
- Closest planet to the Sun
- Smallest planet in our solar system
- No atmosphere to retain heat
- One day lasts 176 Earth days
Informations sur la planète
Lieu: Beijing
Mis à jour: 2026-04-30 18:58:26+08:00
| Propriété | Valeur |
|---|---|
| Right Ascension | 01h34m04s |
| Declination | +07°41'08" |
| Constellation | Pisces |
| Azimuth | 292.9572661102591° |
| Altitude | -13.92564443362684° |
| Elongation | 15.278702693059543° |
| Earth Distance | 1.2442998126760587 AU |
| Sun Distance | 0.3804930405761957 AU |
| Earth Distance (km) | 186144602.48874724 km |
| Magnitude | -0.747336489942483 |
| Angular Diameter | 5.406815064665721" |
| Phase Angle | 44.231155406826616° |
| Illumination | 85.82657040485861% |
| Semi-major Axis | 0.38709927 AU |
| Eccentricity | 0.20563593 |
| Inclination | 7.00497902° |
| Ascending Node | 48.33076593° |
| Argument of Perihelion | 77.45779628° |
| Mean Anomaly | 4.250059771031374° |
| Epoch | J2000.0 |
| Orbital Period | 87.9691 days |
| Mass | 3.3011e+23 kg |
| Radius | 2439.7 km |
| Density | 5.427 g/cm³ |
| Surface Gravity | 3.7 m/s² |
| Escape Velocity | 4.25 km/s |
| Perihelion | 0.3074977516112289 AU |
| Aphelion | 0.46670078838877105 AU |
| Orbital Velocity | 47.87223915523033 km/s |
| Rotation Period | 1407.6 hours |
| Axial Tilt | 0.034° |
| Rise Time | N/A |
| Transit Time | N/A |
| Set Time | N/A |
| Visible Duration | 0.0 hours |
| Best Observation | N/A |
| Quality Rating | Unknown |
Graphique de trajectoire annuelle
Error Loading Chart
Graphique d'altitude quotidien
Chargement du graphique d'altitude...